tisdag 26 februari 2013

Tänk Om 8/2-2013, seminarie 2, Projektplanering

Det andra seminariet jag deltog i handlade om projektplanering, vilket också kändes intressant och relevant då det är det vi jobbar mycket med.


Projektplanering, vad/hur/varför

Förhållningssätt
Punktuell eller relationell?
VAD - lektionen i fokus, förutbestämt utfall
VEM - eleven i fokus, nyfikenhet, förväntan, förvåning
Roligare!

Introducera uppgiften
Använd känslor och upplevelser - film!
Visa exempel
Låt eleverna ställa frågor om det de har upplevt

Diskutera hur man kan ta reda på svar på dessa frågor

Jag vet    Jag tror    Jag vill veta
Dela upp tavlan i tre kolumner

Allt detta innan uppgiften introduceras

Uppgift och mål
Sätt upp mål för varje lektion, korta och mätbara mål!

Tänk igenom lektionen
Återkommande lektionsstruktur
Tydligt syfte och mål för varje lektion eller sammankomst
Låt eleverna formulera smarta mål för lektionen
Ge valbara och obligatoriska seminarier

Under processen - var aktiv
Återkommande ”pit stops” för självskattning och kamratrespons.

Frågor som för arbetet framåt
Pröva:
Hur långt har du kommit?
Vad skall du fortsätta med?
Vad är du mest nöjd med?
Vilka källor var bäst att använda och varför?

Frågor som eleverna får ställa sig själva
En arbetsplan för en lektion (rutnät)

Vad ska jag göra?
När ska jag göra det?
Hur lång tid ska jag hålla på?
Med vem skall jag göra det?
Var ska jag göra det?
Varför ska jag göra det?

För att ge stöd när det behövs
Arbetsplan med frågebatteri för att komma igång.
Instruktioner i Keynote/Google etc. en del i taget. Extra frågor när det behövs.

Genrepedagogik

Avsluta uppgiften
Publicera alla elevers produkter

Reflektera kring arbetsprocessen, självskattning kring egen arbetsinsats och lärande

Bedöm uppgiften summativt eller som en del i en formativ bedömning, markera slut.

Öppna för förslag på ny uppgift.

Tänk Om 8/2-2013, seminarie 1, Workshop

Eftermiddagen innehöll två omgångar av valbara seminarier. Det första jag gick på handlade om workshops!


Steg 1
Syfte: Öka tryggheten att genomföra utbildning med kollegor.

Förväntat resultat: Alla har skapat ett eget utkast till en workshop.

Steg 2
Lägg det på en nivå så alla känner att detta är riktat mot mig (differentierade grupper?)

Steg 3
  1. Syfte - varför
  2. Förväntat resultat - detta skall uppnås
  3. Innehåll
Steg 4
Motivation
Kompetens - man måste känna att man kan fixa det
Meningsfullt - det måste kännas meningsfullt
Ägarskap - när man själv är med och får påverka (”lotteri”, välja en lott själv eller bli tilldelad en är avgörande för hur villig man är att byta bort den)
  • Tydliga frågor och uppgifter
  • En instruktion i taget
  • Detaljerat körschema
Steg 5
Både göra och reflektera för att kunna processa det man gjort/varit med om och höra andras tankar, idéer och reflektioner. 

Steg 6
Energirikt avslut (positiv känsla för att komma ihåg det man gjort)


Uppdrag
Skapa ett utkast till en workshop, tid 15 minuter.
Redovisa för en annan deltagare och få feed-back.


iMovie
Workshop för kollegorna

Syfte - Bli bekväm med programmet för att få eleverna att jobba med det

Förväntat resultat - Skapa en kortfilm

Innehåll 
Genomgång av programmets vanligaste funktioner (länkar till sidor med filmer för avancerade funktioner?)

Uppgift 
Skapa en egen kortfilm genom att filma med videokamera/mobil/datorn 
  • filma 20-30 min? 
  • färdiga storyboards?
Återsamling 
(Visa hur filmen förs över?)
Redigera (30 min?)
Publicering

Reflektion (hur har arbetet gått?)

Filmvisning

Diskussion/reflektion (kring filmerna)

Visa något kul för ”vidareutveckling”


Avslutning
Vi är alla olika, olika liv och referensramar.

Tänk Om 8/2-2013, förmiddagen

Äntligen har vi checkat ut från vårt fängelse!

Föreläsarna inledde dagen med en diskussion kring gårdagens arbete och funderade lite kring vad omdefinierat är för någonting egentligen (SAMR- modellen, tekniken gör det möjligt att skapa nya arbetsuppgifter som tidigare var omöjliga). Det man till slut kom fram till är att det är mer en känsla och att det är olika för olika åldrar (världen är väldigt mycket mindre för en 6-åring än för en 18-åring).

Viktigt är att fundera på varför man skall använda ett speciellt digitalt verktyg, vad vill vi uppnå med det?


Förmiddagens uppdrag 

Hur förändras pedagogrollen med elevdator och med den typ av elevuppdrag som ni utvecklat under gårdagen?

Vad får det för konsekvenser för skolan. Hur vi arbetar, arbetslag, organisation, personalmöten, schemaläggning, vilken typ av uppdrag osv...

Redovisa i Popplet eller annat mindmapverktyg.

Tid 55 minuter.

Efter en stunds knåpande kom vi fram till en hel del vettiga saker som du kan ta del av på följande länk: http://popplet.com/app/#/765029

Motivation

Här följer fortsättningen på kursdagarna i Stockholm...

Efter att vi fått gruppuppgiften bjöds det på olika seminarium där jag gick på ett seminarium om motivation. Viktigt med seminarierna är att de skall vara ganska korta och vara en katalysator för uppgiften!

Motivation, relation, sammanhang - ej för stor konkurrens.
Elever som trivs presterar bäst!

Självbestämmande teorin
Jag får själv bestämma hur jag går tillväga för att lösa mina uppgifter.

Meningsfullt
Jag uppfattar mina arbetsuppgifter som meningsfulla. Eleven har valt sin utbildning.

Genomslag
Jag upplever att det jag för faktiskt påverkar och gör skillnad  ser min insats som verksamhetens resultat.

Kompetens
Jag känner mig tillräckligt kompetent. Vågar anta utmaningar. Det går upp och ner, ibland är läget rätt skönt och ibland är man redo för att ta steget lite längre.

Utbrändhet
Brist på ovanstående leder ofta till utbrändhet (lång exponering av hög arbetsbelastning, brist på självbestämmande, saknar mening, upplever sin kompetens som otillräcklig, det spelar ändå ingen roll...)

Arbetslag är en viktig pusselbit till motivation.

Utveckla delaktighet

  • Synliggör mål och resultat
  • Ansvar på den nivå där den hör hemma
  • Vi-kultur
  • Positiv förväntanskultur. vi är bra och vi kommer att göra bra saker!
  • Fira segrar och hylla/belöna förebilder


Egna tankar
Detta var mina anteckningar från seminariet som då kändes bra, nu så här i efterhand kommer man inte ihåg så mycket av hur man tänkte och kände...

fredag 8 februari 2013

Uppdrag - Skapa uppgift

Detta uppdrag fick vi att jobba med till och från under dagen:


Uppdrag
Hitta tre-fyra partners som du inte arbetat med tidigare. Skapa en uppgift som ni skulle kunna ge till någon eller några av era elever. Uppgiften ska:

- Leda mot högre nivåer i Blooms taxonomi.
- Sikta mot de högre nivåerna i SAMR - modellen, dvs omdefiniering. (Puentedura).
- Svara mot ämnets/ämnenas syfte och centrala innehåll samt kunskapskriterierna, gärna i mer än ett ämne.
- Dra nytta av internets konnektivistiska möjligheter.
- Vara inspirerande och locka fram en känsla av lust


Mia och Nasrin skapade grupp med Tobias och Christofer från TIS Lidköping och kom fram till ett utkast till uppstartsprojekt för åk1 som vi känner att vi skulle vilja jobba vidare på och realisera till nästa höst.



Programintroduktion

Uppstartstema för åk 1
Projektets syfte är inte fokuserat på produkten utan snarare på processen. På väg mot produkten kommer eleverna att stöta på problem som måste lösas. Vidare kommer lärare löpande ge obligatoriska och valbara föreläsningar och workshops i syfte att ge dem viktiga verktyg och färdigheter för framtida studier.

Kurser 
Teknik, entreprenörskap (andra kurser)

Syfte
Lär känna dina klasskamrater, samarbete
Lär känna din dator
Lär känna ditt program (teknikprogrammet)
Presentationsteknik (publikt)
Medbedömning/opponering
Gå ut och upptäck!
Förstå kunskapskraven och centralt innehåll

Tidsåtgång
2-3 veckor

Utgångspunkt
Häll ut en låda med metallskrot (mobiltelefon, dator, batterier, mp3-spelare, hårddisk m.m.)

Nyckelord/symbol på tavlan? (Återviningssymbol/bildkollage?)

Arbetsgång
Välj en skrotdel
Brainstorming - 5 minuter?
Formulera minst 4 frågeställningar utifrån det som visas på tavlan och valt skrot (varför har denna produkt skapats - behov, vad händer med den kasserade produkten - miljö, hur kan den vidareutvecklas).
Lärare återkopplar
Eleverna går vidare med sina vad/hur/varför-frågor
Processen dokumenteras (videoblogg, foton, skriftligt m.m.), informationen skall finnas publikt tillgänglig (blogg?)
Observera, analysera, reflektera
Redovisning (digital portfolio - iMovie, Keynote, teater, radioproram, Pages, webbsida m.m.)

Återkommande moment
Föreläsningar/seminarium kring programmen i datorn, entreprenörskap, grupprocesser, presentationsteknik, studieteknik m.m. - ta till er information och lär övriga i gruppen.

Redovisningar i tvärgrupper under arbetets gång med feedback.
Justera frågeställningar

Gruppövningar

Gå ut och upptäck!

Lärare återkopplar och följer processen kontinuerligt

Flera korta deadlines för olika uppgifter


Slutsats

Arbetssättet under dagen tycker vi har varit:

En uppgift
Tydligt syfte
Seminarier - valbara
Deadlines
Feed-back

Bra sätt att jobba på, även för elever.

Så här i efterhand när vi tittar på hur vi jobbat under dagen som vi tycker funkar bra så är det mycket likt upplägget vi själva valde till vårt uppstartsprojekt



Pedagogiska verktyg

Förmiddagen började med en uppsjö av tips till olika pedagogiska verktyg till datorn. Kanske hittar du ett program här som passar i din undervisning?

Tänk om - tänk nytt!

Nedan följer en sammanställning av dessa:

Simuleringar

Zygotebody 
Titta på olika delar av kroppen, varje vy har en egen webbadress man kan skicka till eleverna.

Hur ser det ut exempelvis om det blir översvämning?


200 museum i världen man kan ”gå runt i” och titta på utställningar

Matematiksimuleringar

Ordmoln

Fysik

Övriga tips

Kemi


Statistik, undersökningar, sammanfattningar

Muntlig redovisning och feedback


Enkla animerade filmer

Education Skype
Digitalt diskussionsforum

Brainstorming

Brainstorming, tankekarta


Redovisning

Redovisa genom film

Facebookgrupper
Inlägg, diskussion, uppgifter, kolla vem som sett m.m.

Twitter
Inläggen försvinner efter ett tag, dra över dem till Storify.

Digitala presentationer

Muntlig feedback

Tänk om - tänk nytt!

Dags för en tvådagars kurs i Stockholm för Mia och Nasrin.

Under dessa två dagar skall vi lära oss att tänka om och tänka nytt gällande datorer och undervisning.

Utgångspunkterna är Blooms taxonomi och SAMR-modellen.